API Delevan PTKM100-50SM
PTKM100-50SM picture photo
Mfg. Part Number
PTKM100-50SM
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 100UH 3.14A 60 MOHM
Datasheet Download
PTKM100-50SM.pdf
Availability of PTKM100-50SM
QUANTITY
PTKM100-50SM Order Process
Ship out your order
Specifications of PTKM100-50SM
Internal Part NumberEIS-PTKM100-50SM
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesPTKM-SM
PackagingBulk
TypeToroidal
Material - CoreFerrite
Inductance100µH
Tolerance±10%
Current Rating3.14A
Current - Saturation500mA
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)60 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant4MHz
Operating Temperature-
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.700" L x 0.670" W (17.78mm x 17.02mm)
Height - Seated (Max)0.400" (10.16mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PTKM100-50SM
Related LinksPTKM10, PTKM100-50SM Datasheet, API Delevan Distributor
PTKM100-50SM Details Description
Related parts for PTKM100-50SM
IC SWITCH QUAD SPST 16SSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
IC PWR 8-BIT SHIFT REGIS 16TSSOP datasheet.pdf
CAP CER 47PF 200V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 37POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
FUSE REDUCER CLASS R 100 TO 60A datasheet.pdf
RES 0.698 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 30K OHM 0.6W 0.005% RADIAL datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
MOTORIZED VRBLE TRANSF 280V 15A datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPST-NO 10A 120V datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 23POS PIN datasheet.pdf