API Delevan PTKM100R-121
PTKM100R-121 picture photo
Mfg. Part Number
PTKM100R-121
Brief Description
FIXED IND 100UH 3.24A 65 MOHM TH
Datasheet Download
PTKM100R-121.pdf
Availability of PTKM100R-121
QUANTITY
PTKM100R-121 Order Process
Ship out your order
Specifications of PTKM100R-121
Internal Part NumberEIS-PTKM100R-121
FamilyFixed Inductors
SeriesPTKMR
Material - CoreFerrite
Inductance100µH
Tolerance±10%
Current Rating3.24A
Current - Saturation1.6A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)65 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant2MHz
Operating Temperature-
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.820" Dia x 0.400" W (20.83mm x 10.16mm)
Height - Seated (Max)-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PTKM100R-121
Related LinksPTKM10, PTKM100R-121 Datasheet, API Delevan Distributor
PTKM100R-121 Details Description
Related parts for PTKM100R-121
IC CONVERTER RMS-DC PREC 8MSOP datasheet.pdf
RES 16.5K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC BUS BUFF TRI-ST QD 14SSOP datasheet.pdf
RES SMD 8.45 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
IC OPAMP DIFF 340MHZ 8SOIC datasheet.pdf
CAP FILM 2200PF 5% 630VDC RADIAL datasheet.pdf
IC EEPROM 16KBIT 100KHZ 8MSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 200W datasheet.pdf
CONN HDR 17POS 0.100 T/H R/A datasheet.pdf
SCR 1600V 175A TO-94 datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 64TQFP datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 35A datasheet.pdf