API Delevan PTKM100R-121VM
PTKM100R-121VM picture photo
Mfg. Part Number
PTKM100R-121VM
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 100UH 3.24A 65 MOHM TH
Datasheet Download
PTKM100R-121VM.pdf
Availability of PTKM100R-121VM
QUANTITY
PTKM100R-121VM Order Process
Ship out your order
Specifications of PTKM100R-121VM
Internal Part NumberEIS-PTKM100R-121VM
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesPTKMR-VM
PackagingBulk
TypeToroidal
Material - CoreFerrite
Inductance100µH
Tolerance±10%
Current Rating3.24A
Current - Saturation1.6A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)65 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant2MHz
Operating Temperature-
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.800" L x 0.500" W (20.32mm x 12.70mm)
Height - Seated (Max)0.975" (24.76mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PTKM100R-121VM
Related LinksPTKM100, PTKM100R-121VM Datasheet, API Delevan Distributor
PTKM100R-121VM Details Description
Related parts for PTKM100R-121VM
MOSFET N-CH 600V 22A PLUS220-SMD datasheet.pdf
CAP CER 220PF 50V X7R 0402 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 21POS VERT 5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 60W datasheet.pdf
RES 33.2K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
PROTECT COVER-CRIMP DEVICE CF500 datasheet.pdf
RES SMD 95.3 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X30MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CONN RCPT 39POS BOX MNT PIN datasheet.pdf