API Delevan PTKM150-40SM
PTKM150-40SM picture photo
Mfg. Part Number
PTKM150-40SM
Brief Description
FIXED IND 150UH 1.45A 190 MOHM
Datasheet Download
PTKM150-40SM.pdf
Availability of PTKM150-40SM
QUANTITY
PTKM150-40SM Order Process
Ship out your order
Specifications of PTKM150-40SM
Internal Part NumberEIS-PTKM150-40SM
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
FamilyFixed Inductors
SeriesPTKM-SM
Material - CoreFerrite
Inductance150µH
Tolerance±10%
Current Rating1.45A
Current - Saturation330mA
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)190 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant3.5MHz
Operating Temperature-
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.570" L x 0.560" W (14.48mm x 14.22mm)
Height - Seated (Max)0.400" (10.16mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PTKM150-40SM
Related LinksPTKM15, PTKM150-40SM Datasheet, API Delevan Distributor
PTKM150-40SM Details Description
Related parts for PTKM150-40SM
SENSOR 500PSIS M12 5V datasheet.pdf
CONN HEADER 2POS VERT T/H 15GOLD datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 32POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
CONN RCPT 13POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
RES 44.8K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 400W datasheet.pdf
RES CHAS MNT 2K OHM 0.1% 5W datasheet.pdf
MODULE XFRMR datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 24V 24W datasheet.pdf
CAP FILM 150NF 10% 310VAC AXIAL datasheet.pdf