API Delevan PTKM250R-121H
PTKM250R-121H picture photo
Mfg. Part Number
PTKM250R-121H
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 250UH 2.07A 160 MOHM
Datasheet Download
PTKM250R-121H.pdf
Availability of PTKM250R-121H
QUANTITY
PTKM250R-121H Order Process
Ship out your order
Specifications of PTKM250R-121H
Internal Part NumberEIS-PTKM250R-121H
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesPTKMR
PackagingBulk
TypeToroidal
Material - CoreFerrite
Inductance250µH
Tolerance±10%
Current Rating2.07A
Current - Saturation900mA
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)160 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant1MHz
Operating Temperature-
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.850" Dia (21.59mm)
Height - Seated (Max)0.400" (10.16mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PTKM250R-121H
Related LinksPTKM25, PTKM250R-121H Datasheet, API Delevan Distributor
PTKM250R-121H Details Description
Related parts for PTKM250R-121H
POT 25K OHM 1/4W CARBON LOG datasheet.pdf
CONN CIC FFC RCPT 8POS 2.54MM datasheet.pdf
RES 820 OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
Connector Receptacle 84 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN RCPT 32POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
CONN RCPT 9POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
SACC-DSI-MINFS-5CON-M26 PCB datasheet.pdf
HD INDL NON-AMP APPLI datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 30POS PIN datasheet.pdf