API Delevan PTKM25R-894
PTKM25R-894 picture photo
Mfg. Part Number
PTKM25R-894
Brief Description
FIXED IND 25UH 12.8A 8 MOHM TH
Datasheet Download
PTKM25R-894.pdf
Availability of PTKM25R-894
QUANTITY
PTKM25R-894 Order Process
Ship out your order
Specifications of PTKM25R-894
Internal Part NumberEIS-PTKM25R-894
FamilyFixed Inductors
SeriesPTKMR
Material - CoreFerrite
Inductance25µH
Tolerance±10%
Current Rating12.8A
Current - Saturation6.6A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)8 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant8MHz
Operating Temperature-
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.300" Dia x 0.650" W (33.02mm x 16.51mm)
Height - Seated (Max)-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PTKM25R-894
Related LinksPTKM2, PTKM25R-894 Datasheet, API Delevan Distributor
PTKM25R-894 Details Description
Related parts for PTKM25R-894
FUSE GLASS 5A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 1KV 1.5A SMA datasheet.pdf
IC ADC 12BIT 300KSPS 20-QSOP datasheet.pdf
Connector Header, Top or Bottom Entry 72 Position 0.039" (1.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 5A 125V datasheet.pdf
IC SWITCH DUAL SPDT 10MSOP datasheet.pdf
RES 133 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 32POS SKT datasheet.pdf
RES SMD 0.036 OHM 5% 3W 6327 datasheet.pdf