API Delevan PTKM500-894VM
PTKM500-894VM picture photo
Mfg. Part Number
PTKM500-894VM
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 500UH 3.4A 131 MOHM TH
Datasheet Download
PTKM500-894VM.pdf
Availability of PTKM500-894VM
QUANTITY
PTKM500-894VM Order Process
Ship out your order
Specifications of PTKM500-894VM
Internal Part NumberEIS-PTKM500-894VM
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesPTKM-VM
PackagingBulk
TypeToroidal
Material - CoreFerrite
Inductance500µH
Tolerance±10%
Current Rating3.4A
Current - Saturation1.4A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)131 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant700kHz
Operating Temperature-
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.450" L x 0.825" W (36.83mm x 20.95mm)
Height - Seated (Max)1.475" (37.46mm)