API Delevan PTKM75-121H
PTKM75-121H picture photo
Mfg. Part Number
PTKM75-121H
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 75UH 3.9A 45 MOHM TH
Datasheet Download
PTKM75-121H.pdf
Availability of PTKM75-121H
QUANTITY
PTKM75-121H Order Process
Ship out your order
Specifications of PTKM75-121H
Internal Part NumberEIS-PTKM75-121H
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesPTKM
PackagingBulk
TypeToroidal
Material - CoreFerrite
Inductance75µH
Tolerance±10%
Current Rating3.9A
Current - Saturation1.8A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)45 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant3MHz
Operating Temperature-
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.820" Dia (20.83mm)
Height - Seated (Max)0.400" (10.16mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PTKM75-121H
Related LinksPTKM7, PTKM75-121H Datasheet, API Delevan Distributor
PTKM75-121H Details Description
Related parts for PTKM75-121H
SWITCH TOGGLE 4PDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
RES SMD 10K OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 274 OHM 1% 1.5W 2512 datasheet.pdf
CONV DC/DC 40W 9-36VIN 05VOUT datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 9-27VIN +/-3.3VOUT datasheet.pdf
LED CBI 2MM 3X1 GRN,RED,GRN DIFF datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
INDICATOR INCAND WHITE PANEL MNT datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 6.3V SMD datasheet.pdf
FLAT PIN LUG YELLOW 4-6MM datasheet.pdf
CONN HDR 2POS 0.100 T/H datasheet.pdf
RES SMD 54.9 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf