API Delevan PTKM75R-50
PTKM75R-50 picture photo
Mfg. Part Number
PTKM75R-50
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 75UH 3.47A 45 MOHM TH
Datasheet Download
PTKM75R-50.pdf
Availability of PTKM75R-50
QUANTITY
PTKM75R-50 Order Process
Ship out your order
Specifications of PTKM75R-50
Internal Part NumberEIS-PTKM75R-50
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesPTKMR
PackagingBulk
TypeToroidal
Material - CoreFerrite
Inductance75µH
Tolerance±10%
Current Rating3.47A
Current - Saturation600mA
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)45 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant5MHz
Operating Temperature-
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.625" Dia x 0.300" W (15.87mm x 7.62mm)
Height - Seated (Max)-
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PTKM75R-50
Related LinksPTKM7, PTKM75R-50 Datasheet, API Delevan Distributor
PTKM75R-50 Details Description
Related parts for PTKM75R-50
CONN EDGECARD 50POS .100 EXTEND datasheet.pdf
IC BUS TRANSCEIVER DUAL 20DIP datasheet.pdf
SENSOR 200PSIS 3/8 UNF 4-20 MA datasheet.pdf
DIODE MODULE 2.4KV 1100A POWRBLK datasheet.pdf
CAP FILM 2200PF 20% 1KVDC RADIAL datasheet.pdf
POWR STRP 19"15A 6OUT 15'CRD BLK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
RES 80.6K OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf