Bourns Inc. PTL30-10G1-103B2
PTL30-10G1-103B2 picture photo
Mfg. Part Number
PTL30-10G1-103B2
Manufacturer
Product Category
Slide Potentiometers
Brief Description
POT SLIDE 10K OHM .1W 30MM
Datasheet Download
PTL30-10G1-103B2.pdf
Availability of PTL30-10G1-103B2
QUANTITY
PTL30-10G1-103B2 Order Process
Ship out your order
Specifications of PTL30-10G1-103B2
Internal Part NumberEIS-PTL30-10G1-103B2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package600
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilySlide Potentiometers
SeriesPro Audio PTL
PackagingTray
Resistance (Ohms)10k
Power (Watts)0.1W, 1/10W
Tolerance±20%
Adjustment TypeTop, Standard, 30mm
Mounting TypeThrough Hole
Size / DimensionRectangular - 1.772" L x 0.354" W x 0.276" H (45.00mm x 9.00mm x 7.00mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PTL30-10G1-103B2
Related LinksPTL30-10, PTL30-10G1-103B2 Datasheet, Bourns Inc. Distributor
PTL30-10G1-103B2 Details Description
Related parts for PTL30-10G1-103B2
CONN HEADER .100" 31POS GOLD PCB datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 40DIP datasheet.pdf
FRAME GROMMET SPLIT PLASTIC GRAY datasheet.pdf
CONN HEADER R/A .100 30POS 30AU datasheet.pdf
LED GREEN CLEAR 5MM OVAL T/H datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 512KB FLASH 144LQFP datasheet.pdf
CONN PANEL DRAIN CAP datasheet.pdf
FIXED IND 3.6NH 900MA 90 MOHM datasheet.pdf