Bourns Inc. PTL30-15A1-102B1
PTL30-15A1-102B1 picture photo
Mfg. Part Number
PTL30-15A1-102B1
Brief Description
POT SLIDE 1K OHM .1W 30MM
Datasheet Download
PTL30-15A1-102B1.pdf
Availability of PTL30-15A1-102B1
QUANTITY
PTL30-15A1-102B1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PTL30-15A1-102B1
Internal Part NumberEIS-PTL30-15A1-102B1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package120
SeriesPro Audio PTL
PackagingTray
Resistance (Ohms)1k
Power (Watts)0.1W, 1/10W
Tolerance±20%
Adjustment TypeTop, Standard, 30mm
Mounting TypeThrough Hole
Size / DimensionRectangular - 1.772" L x 0.354" W x 0.276" H (45.00mm x 9.00mm x 7.00mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PTL30-15A1-102B1
Related LinksPTL30-15, PTL30-15A1-102B1 Datasheet, Bourns Inc. Distributor
PTL30-15A1-102B1 Details Description
Related parts for PTL30-15A1-102B1
MOD INLET W/MED FILTER 15A SNAP datasheet.pdf
IC LOAD SHARE CONTR 16-SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
MOSFET P-CH 8V 1.6A SOT363 datasheet.pdf
POWER CABLE CE W/BRAKE 15M datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
CABLE JUMPER 1.25MM .229M 24POS datasheet.pdf
RES 47.5 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC TRANSLATOR BUFF/LEVEL 44QFN datasheet.pdf
CONN SOCKET SIP 1POS GOLD datasheet.pdf
MOTORIZED VRBLE TRANSF 280V 105A datasheet.pdf