Bourns Inc. PTL30-15O1-102B1
PTL30-15O1-102B1 picture photo
Mfg. Part Number
PTL30-15O1-102B1
Brief Description
POT SLIDE 1K OHM .1W 30MM
Datasheet Download
PTL30-15O1-102B1.pdf
Availability of PTL30-15O1-102B1
QUANTITY
PTL30-15O1-102B1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PTL30-15O1-102B1
Internal Part NumberEIS-PTL30-15O1-102B1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package600
SeriesPro Audio PTL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1k
Power (Watts)0.1W, 1/10W
Tolerance±20%
Adjustment TypeTop, Standard, 30mm
Mounting TypeThrough Hole
Size / DimensionRectangular - 1.772" L x 0.354" W x 0.276" H (45.00mm x 9.00mm x 7.00mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PTL30-15O1-102B1
Related LinksPTL30-15, PTL30-15O1-102B1 Datasheet, Bourns Inc. Distributor
PTL30-15O1-102B1 Details Description
Related parts for PTL30-15O1-102B1
CONN HOUSING 26POS .100 POL DUAL datasheet.pdf
RES SMD 30 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
19 MTE RCPT HSG SR PLAIN .100 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 18POS 90DEG 5MM datasheet.pdf
MODULE BLUETOOTH RS485 W/ANT datasheet.pdf
BLZP 5.08/06/270LR SN OR BX datasheet.pdf
RES 7K OHM 0.3W 0.5% RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 437 OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .156" datasheet.pdf