Bourns Inc. PTL30-15W1-103B1
PTL30-15W1-103B1 picture photo
Mfg. Part Number
PTL30-15W1-103B1
Brief Description
POT SLIDE 10K OHM .1W 30MM
Datasheet Download
PTL30-15W1-103B1.pdf
Availability of PTL30-15W1-103B1
QUANTITY
PTL30-15W1-103B1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PTL30-15W1-103B1
Internal Part NumberEIS-PTL30-15W1-103B1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,200
SeriesPro Audio PTL
PackagingTray
Resistance (Ohms)10k
Power (Watts)0.1W, 1/10W
Tolerance±20%
Adjustment TypeTop, Standard, 30mm
Mounting TypeThrough Hole
Size / DimensionRectangular - 1.772" L x 0.354" W x 0.276" H (45.00mm x 9.00mm x 7.00mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PTL30-15W1-103B1
Related LinksPTL30-15, PTL30-15W1-103B1 Datasheet, Bourns Inc. Distributor
PTL30-15W1-103B1 Details Description
Related parts for PTL30-15W1-103B1
BATT NICAD AA 600MAH R TYPE W/TB datasheet.pdf
LED YELLOW CLEAR SOT23-3 SMD datasheet.pdf
IC CPU SUPERV 32K EE 8-SOIC datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 5POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
CONN PLUG 3 POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
SWITCH DIP PIANO 8POS AU datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 100W datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf