Bourns Inc. PTL45-15G0-105B2
PTL45-15G0-105B2 picture photo
Mfg. Part Number
PTL45-15G0-105B2
Manufacturer
Product Category
Slide Potentiometers
Brief Description
POT SLIDE 1M OHM .125W 45MM
Datasheet Download
PTL45-15G0-105B2.pdf
Availability of PTL45-15G0-105B2
QUANTITY
PTL45-15G0-105B2 Order Process
Ship out your order
Specifications of PTL45-15G0-105B2
Internal Part NumberEIS-PTL45-15G0-105B2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package750
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilySlide Potentiometers
SeriesPro Audio PTL
PackagingTray
Resistance (Ohms)1M
Power (Watts)0.125W, 1/8W
Tolerance±20%
Adjustment TypeTop, Standard, 45mm
Mounting TypeThrough Hole
Size / DimensionRectangular - 2.362" L x 0.354" W x 0.276" H (60.00mm x 9.00mm x 7.00mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PTL45-15G0-105B2
Related LinksPTL45-15, PTL45-15G0-105B2 Datasheet, Bourns Inc. Distributor
PTL45-15G0-105B2 Details Description
Related parts for PTL45-15G0-105B2
CONN PLUG 2POS .084 datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 14AWG WHITE 100' datasheet.pdf
HEADER OPEN SLDRCUP .900 64POS datasheet.pdf
IC QUAD SELECTOR/MUX 20-SSOP datasheet.pdf
PANEL PLASTIC 10.4X14.3" FOR NB datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONN HEADER 22POS STR .100 GOLD datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPST 2A 48V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
ELBOW COUPLING FLANGED 4961 SER datasheet.pdf
Connector Header, Top or Bottom Entry 32 Position 0.039" (1.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
OSC XO 48.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf