Bourns Inc. PTL45-15G1-503B2
PTL45-15G1-503B2 picture photo
Mfg. Part Number
PTL45-15G1-503B2
Brief Description
POT SLIDE 50K OHM .125W 45MM
Datasheet Download
PTL45-15G1-503B2.pdf
Availability of PTL45-15G1-503B2
QUANTITY
PTL45-15G1-503B2 Order Process
Ship out your order
Specifications of PTL45-15G1-503B2
Internal Part NumberEIS-PTL45-15G1-503B2
PackagingTray
Resistance (Ohms)50k
Power (Watts)0.125W, 1/8W
Tolerance±20%
Adjustment TypeTop, Standard, 45mm
Mounting TypeThrough Hole
Size / DimensionRectangular - 2.362" L x 0.354" W x 0.276" H (60.00mm x 9.00mm x 7.00mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PTL45-15G1-503B2
Related LinksPTL45-15, PTL45-15G1-503B2 Datasheet, Bourns Inc. Distributor
PTL45-15G1-503B2 Details Description
Related parts for PTL45-15G1-503B2
RES 2.5K OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 107 OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 237 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
DIODE ZENER 4.7V 5W AXIAL datasheet.pdf
IC OPAMP GP 7MHZ RRO SC70-5 datasheet.pdf
CAP CER 7.2PF 100V P2H 0805 datasheet.pdf
RES 1.3K OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 2850K 2SMD datasheet.pdf
IC OSC VCXO 81MHZ 6-CLCC datasheet.pdf