Bourns Inc. PTL45-15R0-103B2
PTL45-15R0-103B2 picture photo
Mfg. Part Number
PTL45-15R0-103B2
Brief Description
POT SLIDE 10K OHM .125W 45MM
Datasheet Download
PTL45-15R0-103B2.pdf
Availability of PTL45-15R0-103B2
QUANTITY
PTL45-15R0-103B2 Order Process
Ship out your order
Specifications of PTL45-15R0-103B2
Internal Part NumberEIS-PTL45-15R0-103B2
PackagingTray
Resistance (Ohms)10k
Power (Watts)0.125W, 1/8W
Tolerance±20%
Adjustment TypeTop, Standard, 45mm
Mounting TypeThrough Hole
Size / DimensionRectangular - 2.362" L x 0.354" W x 0.276" H (60.00mm x 9.00mm x 7.00mm)