Bourns Inc. PTL60-10W0-104B2
PTL60-10W0-104B2 picture photo
Mfg. Part Number
PTL60-10W0-104B2
Manufacturer
Product Category
Slide Potentiometers
Brief Description
POT SLIDE 100K OHM .2W 60MM
Datasheet Download
PTL60-10W0-104B2.pdf
Availability of PTL60-10W0-104B2
QUANTITY
PTL60-10W0-104B2 Order Process
Ship out your order
Specifications of PTL60-10W0-104B2
Internal Part NumberEIS-PTL60-10W0-104B2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package750
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilySlide Potentiometers
SeriesPro Audio PTL
PackagingTray
Resistance (Ohms)100k
Power (Watts)0.2W, 1/5W
Tolerance±20%
Adjustment TypeTop, Standard, 60mm
Mounting TypeThrough Hole
Size / DimensionRectangular - 2.953" L x 0.354" W x 0.276" H (75.00mm x 9.00mm x 7.00mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PTL60-10W0-104B2
Related LinksPTL60-10, PTL60-10W0-104B2 Datasheet, Bourns Inc. Distributor
PTL60-10W0-104B2 Details Description
Related parts for PTL60-10W0-104B2
IC REG LDO ADJ 0.5A 8MSOP datasheet.pdf
IC EEPROM 1KBIT 400KHZ 8DIP datasheet.pdf
RES METAL OX 3W 62 OHM 2% AXL datasheet.pdf
CABLE 5COND 14AWG GRAY 1000' datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 1A 6DFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 100W datasheet.pdf
CONDUCTOR PUNCH datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CONN TRIAX PLUG 50 OHM SOLDER datasheet.pdf