Bourns Inc. PTL60-15G1-204B2
PTL60-15G1-204B2 picture photo
Mfg. Part Number
PTL60-15G1-204B2
Brief Description
POT SLIDE 200K OHM .2W 60MM
Datasheet Download
PTL60-15G1-204B2.pdf
Availability of PTL60-15G1-204B2
QUANTITY
PTL60-15G1-204B2 Order Process
Ship out your order
Specifications of PTL60-15G1-204B2
Internal Part NumberEIS-PTL60-15G1-204B2
PackagingTray
Resistance (Ohms)200k
Power (Watts)0.2W, 1/5W
Tolerance±20%
Adjustment TypeTop, Standard, 60mm
Mounting TypeThrough Hole
Size / DimensionRectangular - 2.953" L x 0.354" W x 0.276" H (75.00mm x 9.00mm x 7.00mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PTL60-15G1-204B2
Related LinksPTL60-15, PTL60-15G1-204B2 Datasheet, Bourns Inc. Distributor
PTL60-15G1-204B2 Details Description
Related parts for PTL60-15G1-204B2
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 4.5V 1W datasheet.pdf