Bourns Inc. PTL60-15R1-102B2
PTL60-15R1-102B2 picture photo
Mfg. Part Number
PTL60-15R1-102B2
Brief Description
POT SLIDE 1K OHM .2W 60MM
Datasheet Download
PTL60-15R1-102B2.pdf
Availability of PTL60-15R1-102B2
QUANTITY
PTL60-15R1-102B2 Order Process
Ship out your order
Specifications of PTL60-15R1-102B2
Internal Part NumberEIS-PTL60-15R1-102B2
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1k
Power (Watts)0.2W, 1/5W
Tolerance±20%
Adjustment TypeTop, Standard, 60mm
Mounting TypeThrough Hole
Size / DimensionRectangular - 2.953" L x 0.354" W x 0.276" H (75.00mm x 9.00mm x 7.00mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PTL60-15R1-102B2
Related LinksPTL60-15, PTL60-15R1-102B2 Datasheet, Bourns Inc. Distributor
PTL60-15R1-102B2 Details Description
Related parts for PTL60-15R1-102B2
RELAY OPTOMOS 250MA DP-NO 8-SMD datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK 5MM 5POS datasheet.pdf
FIXED IND 330UH 910MA 320 MOHM datasheet.pdf
CAP ALUM 6.8UF 20% 25V SMD datasheet.pdf
BOX ALUM UNPAINTED 4.9"L X 4.9"W datasheet.pdf
RES 237 OHM 1/4W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 56POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
RES ARRAY 7 RES 5.1K OHM 8SIP datasheet.pdf
SENSOR 0.25UM LINEAR BEAM SPOT datasheet.pdf
SOLDERSLEEVE datasheet.pdf
TV 6C 6#20 PIN PLUG datasheet.pdf
RES SMD 4.7 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf