Bourns Inc. PTL60-19R1-503B2
PTL60-19R1-503B2 picture photo
Mfg. Part Number
PTL60-19R1-503B2
Brief Description
POT SLIDE 50K OHM .2W 60MM
Datasheet Download
PTL60-19R1-503B2.pdf
Availability of PTL60-19R1-503B2
QUANTITY
PTL60-19R1-503B2 Order Process
Ship out your order
Specifications of PTL60-19R1-503B2
Internal Part NumberEIS-PTL60-19R1-503B2
PackagingTray
Resistance (Ohms)50k
Power (Watts)0.2W, 1/5W
Tolerance±20%
Adjustment TypeTop, Standard, 60mm
Mounting TypeThrough Hole
Size / DimensionRectangular - 2.953" L x 0.354" W x 0.276" H (75.00mm x 9.00mm x 7.00mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PTL60-19R1-503B2
Related LinksPTL60-19, PTL60-19R1-503B2 Datasheet, Bourns Inc. Distributor
PTL60-19R1-503B2 Details Description
Related parts for PTL60-19R1-503B2
IC REG SWITCHD CAP 1.5V SOT23 datasheet.pdf
IC SUPERVISOR MPU SOT23-6 datasheet.pdf
RES SMD 931K OHM 0.1% 1/2W 2512 datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 10A 125V datasheet.pdf
CONN SOCKET MINI PV CTW 22-26AWG datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 8KB FLASH 28SDIP datasheet.pdf
RES 81.6K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 110 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
BOX S STEEL 9.02"L X 5.98"W datasheet.pdf
Connector Socket 9 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 8POS PIN datasheet.pdf