Texas Instruments PTMA401120N2AST
PTMA401120N2AST picture photo
Mfg. Part Number
PTMA401120N2AST
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONV DC-DC 48VIN 1A 12V SMD
Datasheet Download
PTMA401120N2AST.pdf
Availability of PTMA401120N2AST
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
PTMA401120N2AST Order Process
Ship out your order
Specifications of PTMA401120N2AST
Internal Part NumberEIS-PTMA401120N2AST
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductCreate your power design now with TI’s WEBENCH® Designer
Standard Package250
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesPTMA40xx
PackagingTape & Reel (TR)
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)1A
Power (Watts) - Manufacture Series10W
Voltage - Isolation1.5kV (1500V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OVP, UVLO
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case6-SMD Module
Size / Dimension1.10" L x 0.96" W x 0.36" H (27.9mm x 24.4mm x 9.1mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency87%
Power (Watts) - Max12W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PTMA401120N2AST
Related LinksPTMA401, PTMA401120N2AST Datasheet, Texas Instruments Distributor
PTMA401120N2AST Details Description
Related parts for PTMA401120N2AST
CONN RING FLG 10-12 AWG #6 SOLIS datasheet.pdf
HEADER OPEN .030"DIA .400 20POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 32POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
RES 750 OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 30 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IGBT 1200V 220A 400W SMPD datasheet.pdf
CAP MICA 0.022UF 2% 500V RADIAL datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 2MB FLASH 100LGA datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 10A 240VAC/28VDC datasheet.pdf