Texas Instruments PTMA401120P1AZ
PTMA401120P1AZ picture photo
Mfg. Part Number
PTMA401120P1AZ
Brief Description
DC/DC CONVERTER 12V 10W
Datasheet Download
PTMA401120P1AZ.pdf
Availability of PTMA401120P1AZ
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
PTMA401120P1AZ Order Process
Ship out your order
Specifications of PTMA401120P1AZ
Internal Part NumberEIS-PTMA401120P1AZ
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductCreate your power design now with TI’s WEBENCH® Designer
Standard Package30
SeriesPTMA40xx
PackagingTray
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)1A
Power (Watts) - Manufacture Series10W
Voltage - Isolation1.5kV (1500V)
FeaturesOCP, OVP, UVLO
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case6-SMD Module (4 Leads)
Size / Dimension1.10" L x 0.96" W x 0.36" H (27.9mm x 24.4mm x 9.1mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency82%
Power (Watts) - Max12W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PTMA401120P1AZ
Related LinksPTMA401, PTMA401120P1AZ Datasheet, Texas Instruments Distributor
PTMA401120P1AZ Details Description
Related parts for PTMA401120P1AZ
HOLDER BATT 4-AAA CELLS SLDRLUGS datasheet.pdf
RELAY SSR 280VAC/10A3-32VDC ZC datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS W/PIN JAM NUT datasheet.pdf
RES SMD 6.81 OHM 1% 1W 1218 datasheet.pdf
CAP TANT 180UF 5% 25V AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .125" datasheet.pdf
CONN HDR 6POS 3.5MM datasheet.pdf