| Internal Part Number | EIS-PTN0.25BK | |
| Standard Package | 1 | |
| Category | Cables, Wires - Management | |
| Family | Spiral Wrap, Expandable Sleeving | |
| Series | Flexo® | |
| Type | Expandable Sleeving | |
| Diameter | 0.250" (6.35mm) | |
| Diameter - Maximum | 0.438" (11.13mm) | |
| Length | 1000' (304.8m) | |
| Material | Polyethylene Terephthalate | |
| Features | - | |
| Color | Black | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Alternative Part (Replacement) | PTN0.25BK | |
| Related Links | PTN0, PTN0.25BK Datasheet, Techflex Distributor | |
 | 75040 | BIT SLOTTED 4MM 1.1" | datasheet.pdf | |