Vishay Thin Film PTN1206E1153BST1
PTN1206E1153BST1 picture photo
Mfg. Part Number
PTN1206E1153BST1
Brief Description
RES SMD 115K OHM 0.1% 0.4W 1206
Datasheet Download
PTN1206E1153BST1.pdf
Availability of PTN1206E1153BST1
QUANTITY
PTN1206E1153BST1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PTN1206E1153BST1
Internal Part NumberEIS-PTN1206E1153BST1
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)115k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.4W
CompositionThin Film
FeaturesAnti-Sulfur, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.033" (0.84mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PTN1206E1153BST1
Related LinksPTN1206E, PTN1206E1153BST1 Datasheet, Vishay Thin Film Distributor
PTN1206E1153BST1 Details Description
Related parts for PTN1206E1153BST1
HOLDER BATT 9V SNAPIN ALUM SOLDR datasheet.pdf
27P MTA100 CONN ASSY GRN LF datasheet.pdf
FILTER 3-PHASE 480V EMI 75A datasheet.pdf
CONN HEADER .100" SNGL STR 9POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 99W datasheet.pdf
FIXED IND 12UH 550MA 448 MOHM datasheet.pdf
RES 2.87K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN SMD SHD HDR GOLD 20POS datasheet.pdf
RES SMD 182 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP ALUM 270UF 20% 315V SNAP datasheet.pdf