Vishay Thin Film PTN1206E1270BST1
PTN1206E1270BST1 picture photo
Mfg. Part Number
PTN1206E1270BST1
Brief Description
RES SMD 127 OHM 0.1% 0.4W 1206
Datasheet Download
PTN1206E1270BST1.pdf
Availability of PTN1206E1270BST1
QUANTITY
PTN1206E1270BST1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PTN1206E1270BST1
Internal Part NumberEIS-PTN1206E1270BST1
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)127
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.4W
CompositionThin Film
FeaturesAnti-Sulfur, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.033" (0.84mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PTN1206E1270BST1
Related LinksPTN1206E, PTN1206E1270BST1 Datasheet, Vishay Thin Film Distributor
PTN1206E1270BST1 Details Description
Related parts for PTN1206E1270BST1
IC INVERTER HEX SCHMITT 14DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 100W datasheet.pdf
CABLE 4POS datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X10MM R-TAB T766 datasheet.pdf
HEATSINK 54X40X12.7MM XCUT T766 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 37POS CABLE SKT datasheet.pdf
DIODE ZENER 4.3V 410MW SOD123 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 14 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf