Vishay Thin Film PTN1206E1301BST1
PTN1206E1301BST1 picture photo
Mfg. Part Number
PTN1206E1301BST1
Brief Description
RES SMD 1.3K OHM 0.1% 0.4W 1206
Datasheet Download
PTN1206E1301BST1.pdf
Availability of PTN1206E1301BST1
QUANTITY
PTN1206E1301BST1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PTN1206E1301BST1
Internal Part NumberEIS-PTN1206E1301BST1
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.3k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.4W
CompositionThin Film
FeaturesAnti-Sulfur, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.033" (0.84mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PTN1206E1301BST1
Related LinksPTN1206E, PTN1206E1301BST1 Datasheet, Vishay Thin Film Distributor
PTN1206E1301BST1 Details Description
Related parts for PTN1206E1301BST1
CAP CER 6.2PF 500V 1111 datasheet.pdf
SENSOR 3000PSIS 7/16 UNF 5V 36" datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS RT ANG W/SCKT datasheet.pdf
MOSFET N-CH 150V 110A TO-247 datasheet.pdf
CONN JACKSCREW MALE R/A 2PC datasheet.pdf
RES SMD 43.2KOHM 0.01% 0.4W 1206 datasheet.pdf
50M HIGH FLEX MOTOR POWER CABL datasheet.pdf
CONDUCTOR MARKER CLI C 02-3 datasheet.pdf
TVS DIODE 20VWM 35.8VC SMBJ datasheet.pdf
TERMINAL DK 4 BU TS 35/32 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CONN HEADER 16POS 2MM datasheet.pdf