Vishay Thin Film PTN1206E1472BST1
PTN1206E1472BST1 picture photo
Mfg. Part Number
PTN1206E1472BST1
Brief Description
RES SMD 14.7K OHM 0.1% 0.4W 1206
Datasheet Download
PTN1206E1472BST1.pdf
Availability of PTN1206E1472BST1
QUANTITY
PTN1206E1472BST1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PTN1206E1472BST1
Internal Part NumberEIS-PTN1206E1472BST1
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)14.7k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.4W
CompositionThin Film
FeaturesAnti-Sulfur, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.033" (0.84mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PTN1206E1472BST1
Related LinksPTN1206E, PTN1206E1472BST1 Datasheet, Vishay Thin Film Distributor
PTN1206E1472BST1 Details Description
Related parts for PTN1206E1472BST1
RES 8K OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC TONE DETECTOR MONOLITH 16SOIC datasheet.pdf
FAN AXIAL 40X28MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 75W datasheet.pdf
2.54MM KK CRP TRM HSG IL 15POS datasheet.pdf
RES SMD 42.2K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION 20A SPST datasheet.pdf
IND,PWR,DR 4.5X3.2 SM NPB datasheet.pdf
HD 38999 55C 55#23 PIN RECP datasheet.pdf
RES SMD 9.1 OHM 5% 1/2W 1210 datasheet.pdf