Vishay Thin Film PTN1206E1501BST1
PTN1206E1501BST1 picture photo
Mfg. Part Number
PTN1206E1501BST1
Brief Description
RES SMD 1.5K OHM 0.1% 0.4W 1206
Datasheet Download
PTN1206E1501BST1.pdf
Availability of PTN1206E1501BST1
QUANTITY
PTN1206E1501BST1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PTN1206E1501BST1
Internal Part NumberEIS-PTN1206E1501BST1
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.5k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.4W
CompositionThin Film
FeaturesAnti-Sulfur, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.033" (0.84mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PTN1206E1501BST1
Related LinksPTN1206E, PTN1206E1501BST1 Datasheet, Vishay Thin Film Distributor
PTN1206E1501BST1 Details Description
Related parts for PTN1206E1501BST1
IC REG SWTCHD CAP INV ADJ 8SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .125 EXTEND datasheet.pdf
IC CLOCK GENERATOR 8-SOIC datasheet.pdf
XFRMR FORWARD 50W 230UH SMD datasheet.pdf
RES SMD 33.2K OHM 0.1% 1/5W 0805 datasheet.pdf
IC HOT SWAP EMI FILTER 10LGA datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 10POS SKT datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 3PIN CRIMP datasheet.pdf
IC OSC VCXO 78.125MHZ 6CLCC datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 15V 5W datasheet.pdf
SAC-4P-M 8MS/ 0 3-PUR/M 8FSSH datasheet.pdf
CONN RCPT 30POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf