Vishay Thin Film PTN1206E1960BST1
PTN1206E1960BST1 picture photo
Mfg. Part Number
PTN1206E1960BST1
Brief Description
RES SMD 196 OHM 0.1% 0.4W 1206
Datasheet Download
PTN1206E1960BST1.pdf
Availability of PTN1206E1960BST1
QUANTITY
PTN1206E1960BST1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PTN1206E1960BST1
Internal Part NumberEIS-PTN1206E1960BST1
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)196
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.4W
CompositionThin Film
FeaturesAnti-Sulfur, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.033" (0.84mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PTN1206E1960BST1
Related LinksPTN1206E, PTN1206E1960BST1 Datasheet, Vishay Thin Film Distributor
PTN1206E1960BST1 Details Description
Related parts for PTN1206E1960BST1
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
RES SMD 21.5KOHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
TRIMMER 1K OHM 0.5W TH datasheet.pdf
RES SMD 187 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SENSOR 75PSI M12-1.5 6G .5-4.5V datasheet.pdf
CONN BNC JACK STR PCB datasheet.pdf
KIT DEV TCP/IP 2000 INTL datasheet.pdf
IC SRAM 9MBIT 100MHZ 119BGA datasheet.pdf
RES 825K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
AOC SFP+ 10G 1CH LSZH OM2+ 20M datasheet.pdf
CONN HDR 69POS 1.27MM T/H datasheet.pdf
CRYSTAL 48.000 MHZ 8PF SMT datasheet.pdf