Vishay Thin Film PTN1206E1982BST1
PTN1206E1982BST1 picture photo
Mfg. Part Number
PTN1206E1982BST1
Brief Description
RES SMD 19.8K OHM 0.1% 0.4W 1206
Datasheet Download
PTN1206E1982BST1.pdf
Availability of PTN1206E1982BST1
QUANTITY
PTN1206E1982BST1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PTN1206E1982BST1
Internal Part NumberEIS-PTN1206E1982BST1
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)19.8k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.4W
CompositionThin Film
FeaturesAnti-Sulfur, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.033" (0.84mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PTN1206E1982BST1
Related LinksPTN1206E, PTN1206E1982BST1 Datasheet, Vishay Thin Film Distributor
PTN1206E1982BST1 Details Description
Related parts for PTN1206E1982BST1
RES ARRAY 4 RES 270K OHM 2012 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .156 DIP SLD datasheet.pdf
FUSE 800A 600V T-LAG CLASS L datasheet.pdf
TVS DIODE 33VWM 53.3VC SMC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 18 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100" datasheet.pdf
IC REDRIVER DISPLAYPORT 48TQFN datasheet.pdf
DIODE ZENER 4.7V 1W DO214AC datasheet.pdf