Vishay Thin Film PTN1206E1982BST1
PTN1206E1982BST1 picture photo
Mfg. Part Number
PTN1206E1982BST1
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 19.8K OHM 0.1% 0.4W 1206
Datasheet Download
PTN1206E1982BST1.pdf
Availability of PTN1206E1982BST1
QUANTITY
PTN1206E1982BST1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PTN1206E1982BST1
Internal Part NumberEIS-PTN1206E1982BST1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationPTN Material Change 17/Aug/2015
PCN Assembly/OriginPTN12016 Series 16/Jan/2013
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesPTN
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)19.8k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.4W
CompositionThin Film
FeaturesAnti-Sulfur, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PTN1206E1982BST1
Related LinksPTN1206E, PTN1206E1982BST1 Datasheet, Vishay Thin Film Distributor
PTN1206E1982BST1 Details Description
Related parts for PTN1206E1982BST1
CAP CER 560PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
IC BUS SWITCH DUAL 1X1 8LLGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 300W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
PNL MNT GREEN W/WIRE 12" datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Regulator I2C Dimming 2A (Switch) 40-WQFN (5x5) datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X15MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CAP CER 680PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf