Vishay Thin Film PTN1206E2182BST1
PTN1206E2182BST1 picture photo
Mfg. Part Number
PTN1206E2182BST1
Brief Description
RES SMD 21.8K OHM 0.1% 0.4W 1206
Datasheet Download
PTN1206E2182BST1.pdf
Availability of PTN1206E2182BST1
QUANTITY
PTN1206E2182BST1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PTN1206E2182BST1
Internal Part NumberEIS-PTN1206E2182BST1
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)21.8k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.4W
CompositionThin Film
FeaturesAnti-Sulfur, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.033" (0.84mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PTN1206E2182BST1
Related LinksPTN1206E, PTN1206E2182BST1 Datasheet, Vishay Thin Film Distributor
PTN1206E2182BST1 Details Description
Related parts for PTN1206E2182BST1
FERRITE TUBULAR BEAD 19.05MM datasheet.pdf
IC SRAM 256KBIT 12NS 28TSOP datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 125V datasheet.pdf
CAP CER 5.6PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
RES 732 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 665 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
RES 9.001K OHM 1W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3500K 2SMD datasheet.pdf
A4 NETWORK DRIVE THREE PHASE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 250W datasheet.pdf