Vishay Thin Film PTN1206E2493BST1
PTN1206E2493BST1 picture photo
Mfg. Part Number
PTN1206E2493BST1
Brief Description
RES SMD 249K OHM 0.1% 0.4W 1206
Datasheet Download
PTN1206E2493BST1.pdf
Availability of PTN1206E2493BST1
QUANTITY
PTN1206E2493BST1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PTN1206E2493BST1
Internal Part NumberEIS-PTN1206E2493BST1
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)249k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.4W
CompositionThin Film
FeaturesAnti-Sulfur, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.033" (0.84mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PTN1206E2493BST1
Related LinksPTN1206E, PTN1206E2493BST1 Datasheet, Vishay Thin Film Distributor
PTN1206E2493BST1 Details Description
Related parts for PTN1206E2493BST1
RES SMD 680K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN HEADER .100 DUAL R/A 30POS datasheet.pdf
RES SMD 324 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
TRIAC 800V 1A TO92-3 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 7MHZ RRO 14SOIC datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 0.5A SYNC 8SOIC datasheet.pdf
VARISTOR 135V 400A DISC 5MM datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CONN PLUG 9POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
FIXED IND 12UH 253MA 1.87 OHM datasheet.pdf
RES SMD 162K OHM 1% 1/2W 0805 datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf