Vishay Thin Film PTN1206E2523BST1
PTN1206E2523BST1 picture photo
Mfg. Part Number
PTN1206E2523BST1
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 252K OHM 0.1% 0.4W 1206
Datasheet Download
PTN1206E2523BST1.pdf
Availability of PTN1206E2523BST1
QUANTITY
PTN1206E2523BST1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PTN1206E2523BST1
Internal Part NumberEIS-PTN1206E2523BST1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationPTN Material Change 17/Aug/2015
PCN Assembly/OriginPTN12016 Series 16/Jan/2013
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesPTN
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)252k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.4W
CompositionThin Film
FeaturesAnti-Sulfur, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PTN1206E2523BST1
Related LinksPTN1206E, PTN1206E2523BST1 Datasheet, Vishay Thin Film Distributor
PTN1206E2523BST1 Details Description
Related parts for PTN1206E2523BST1
FUSE DRWR FOR PWR MOD F'GRIP 2PL datasheet.pdf
FILTER LINE PWR MED 6A QC SCREW datasheet.pdf
IC CONVERTER D/A 8BIT 10-MSOP datasheet.pdf
RES SMD 49.9 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP FILM 0.56UF 10% 100VDC 3925 datasheet.pdf
COMMON MODE CHOKE 220UH 1.5A T/H datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
RES 2.4K OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CONN SPRING LOAD 2POS SNGL SMD datasheet.pdf