Vishay Thin Film PTN1206E2523BST1
PTN1206E2523BST1 picture photo
Mfg. Part Number
PTN1206E2523BST1
Brief Description
RES SMD 252K OHM 0.1% 0.4W 1206
Datasheet Download
PTN1206E2523BST1.pdf
Availability of PTN1206E2523BST1
QUANTITY
PTN1206E2523BST1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PTN1206E2523BST1
Internal Part NumberEIS-PTN1206E2523BST1
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)252k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.4W
CompositionThin Film
FeaturesAnti-Sulfur, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.033" (0.84mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PTN1206E2523BST1
Related LinksPTN1206E, PTN1206E2523BST1 Datasheet, Vishay Thin Film Distributor
PTN1206E2523BST1 Details Description
Related parts for PTN1206E2523BST1
IC DIFF LINE RECEIVER 16-TSSOP datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.8A DPAK datasheet.pdf
CONN PLUG 25POS 30AWG 25IN datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V 60W datasheet.pdf
FIXED IND 1.4UH 16A 1.9 MOHM SMD datasheet.pdf
MGRID HDR SHRD RA /STDF GFLF datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf