Vishay Thin Film PTN1206E2670BST1
PTN1206E2670BST1 picture photo
Mfg. Part Number
PTN1206E2670BST1
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 267 OHM 0.1% 0.4W 1206
Datasheet Download
PTN1206E2670BST1.pdf
Availability of PTN1206E2670BST1
QUANTITY
PTN1206E2670BST1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PTN1206E2670BST1
Internal Part NumberEIS-PTN1206E2670BST1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationPTN Material Change 17/Aug/2015
PCN Assembly/OriginPTN12016 Series 16/Jan/2013
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesPTN
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)267
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.4W
CompositionThin Film
FeaturesAnti-Sulfur, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PTN1206E2670BST1
Related LinksPTN1206E, PTN1206E2670BST1 Datasheet, Vishay Thin Film Distributor
PTN1206E2670BST1 Details Description
Related parts for PTN1206E2670BST1
IC REG CTRLR BUCK ISO CM 8-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 750 OHM 5% 1/4W 0603 datasheet.pdf
IC CPLD 64MC 7.5NS 100TQFP datasheet.pdf
LED GREEN CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
FUSE BRD MNT 1.6A 300VAC RADIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM R-TAB T412 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X35MM R-TAB T766 datasheet.pdf
SSD 32GB 2.5" SATA II 5V datasheet.pdf