Vishay Thin Film PTN1206E2672BST1
PTN1206E2672BST1 picture photo
Mfg. Part Number
PTN1206E2672BST1
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 26.7K OHM 0.1% 0.4W 1206
Datasheet Download
PTN1206E2672BST1.pdf
Availability of PTN1206E2672BST1
QUANTITY
PTN1206E2672BST1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PTN1206E2672BST1
Internal Part NumberEIS-PTN1206E2672BST1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationPTN Material Change 17/Aug/2015
PCN Assembly/OriginPTN12016 Series 16/Jan/2013
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesPTN
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)26.7k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.4W
CompositionThin Film
FeaturesAnti-Sulfur, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PTN1206E2672BST1
Related LinksPTN1206E, PTN1206E2672BST1 Datasheet, Vishay Thin Film Distributor
PTN1206E2672BST1 Details Description
Related parts for PTN1206E2672BST1
RES SMD 169 OHM 0.05% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN HEADER INVRTD 32POS STR datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 10V 20% RADIAL datasheet.pdf
IC DECODER/DEMUX DL 2-4L 16TSSOP datasheet.pdf
RF CONNECTOR ADAPTOR KIT datasheet.pdf
IC D-TYPE NEG TRG SNGL 16QFN datasheet.pdf
CAP CER 330PF 1KV RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
RES 1.15K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X30MM L-TAB T766 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf