Vishay Thin Film PTN1206E2872BST1
PTN1206E2872BST1 picture photo
Mfg. Part Number
PTN1206E2872BST1
Brief Description
RES SMD 28.7K OHM 0.1% 0.4W 1206
Datasheet Download
PTN1206E2872BST1.pdf
Availability of PTN1206E2872BST1
QUANTITY
PTN1206E2872BST1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PTN1206E2872BST1
Internal Part NumberEIS-PTN1206E2872BST1
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)28.7k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.4W
CompositionThin Film
FeaturesAnti-Sulfur, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.033" (0.84mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PTN1206E2872BST1
Related LinksPTN1206E, PTN1206E2872BST1 Datasheet, Vishay Thin Film Distributor
PTN1206E2872BST1 Details Description
Related parts for PTN1206E2872BST1
RES SMD 66.5K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC CPLD 1700MC 7NS 256FBGA datasheet.pdf
RES 13.2K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
LED RED DIFF 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
RES 1.62K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 22POS SKT datasheet.pdf
CONN HEADER 6POS T/H R/A GOLD datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 50V 3A D5B datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 20V 1A DO204AL datasheet.pdf