Vishay Thin Film PTN1206E3161BST1
PTN1206E3161BST1 picture photo
Mfg. Part Number
PTN1206E3161BST1
Brief Description
RES SMD 3.16K OHM 0.1% 0.4W 1206
Datasheet Download
PTN1206E3161BST1.pdf
Availability of PTN1206E3161BST1
QUANTITY
PTN1206E3161BST1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PTN1206E3161BST1
Internal Part NumberEIS-PTN1206E3161BST1
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.16k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.4W
CompositionThin Film
FeaturesAnti-Sulfur, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.033" (0.84mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PTN1206E3161BST1
Related LinksPTN1206E, PTN1206E3161BST1 Datasheet, Vishay Thin Film Distributor
PTN1206E3161BST1 Details Description
Related parts for PTN1206E3161BST1
CONN ADAPT SMA PLUG-RP SMA PLUG datasheet.pdf
BOX ABS BLACK 6.88"L X 4.88"W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
RES 30.1K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
POWER SUP MODULE 6A 24VDC 5VDC datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
FIXED IND 3.9UH 189MA 1.6 OHM TH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .125" datasheet.pdf