Vishay Thin Film PTN1206E3283BST1
PTN1206E3283BST1 picture photo
Mfg. Part Number
PTN1206E3283BST1
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 328K OHM 0.1% 0.4W 1206
Datasheet Download
PTN1206E3283BST1.pdf
Availability of PTN1206E3283BST1
QUANTITY
PTN1206E3283BST1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PTN1206E3283BST1
Internal Part NumberEIS-PTN1206E3283BST1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationPTN Material Change 17/Aug/2015
PCN Assembly/OriginPTN12016 Series 16/Jan/2013
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesPTN
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)328k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.4W
CompositionThin Film
FeaturesAnti-Sulfur, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PTN1206E3283BST1
Related LinksPTN1206E, PTN1206E3283BST1 Datasheet, Vishay Thin Film Distributor
PTN1206E3283BST1 Details Description
Related parts for PTN1206E3283BST1
RES 49.9 OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC INVERTER HEX 1INPUT 14SSOP datasheet.pdf
CONN FFC FPC TOP 6POS 1.25MM R/A datasheet.pdf
IC MULTIPLEXER 16X1 28PLCC datasheet.pdf
RECT BRIDGE 3PH 25A 1400V V1-A datasheet.pdf