Vishay Thin Film PTN1206E3700BST1
PTN1206E3700BST1 picture photo
Mfg. Part Number
PTN1206E3700BST1
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 370 OHM 0.1% 0.4W 1206
Datasheet Download
PTN1206E3700BST1.pdf
Availability of PTN1206E3700BST1
QUANTITY
PTN1206E3700BST1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PTN1206E3700BST1
Internal Part NumberEIS-PTN1206E3700BST1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationPTN Material Change 17/Aug/2015
PCN Assembly/OriginPTN12016 Series 16/Jan/2013
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesPTN
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)370
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.4W
CompositionThin Film
FeaturesAnti-Sulfur, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PTN1206E3700BST1
Related LinksPTN1206E, PTN1206E3700BST1 Datasheet, Vishay Thin Film Distributor
PTN1206E3700BST1 Details Description
Related parts for PTN1206E3700BST1
PIN STAMP 24-28AWG MALE GLD FLSH datasheet.pdf
SWITCH ROTARY 2DECK NONSH 125V datasheet.pdf
CONN HEADER R/A SGL 24POS GOLD datasheet.pdf
BOARD EVAL CAPACITIVE TOUCH datasheet.pdf
CAP CER 47PF 50V X8G 0603 datasheet.pdf
FIXED IND 1.5UH 950MA 222 MOHM datasheet.pdf
RJ45 NO SHIELD LED 2 PORT datasheet.pdf
LOCATOR ASSEMBLY MFT datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
IC BLUETOOTH CTLR datasheet.pdf
TV 39C 37#20 2#16 PIN J/N RECP datasheet.pdf
160000UF 10V 76X143 85C ST datasheet.pdf