Vishay Thin Film PTN1206E4873BST1
PTN1206E4873BST1 picture photo
Mfg. Part Number
PTN1206E4873BST1
Brief Description
RES SMD 487K OHM 0.1% 0.4W 1206
Datasheet Download
PTN1206E4873BST1.pdf
Availability of PTN1206E4873BST1
QUANTITY
PTN1206E4873BST1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PTN1206E4873BST1
Internal Part NumberEIS-PTN1206E4873BST1
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)487k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.4W
CompositionThin Film
FeaturesAnti-Sulfur, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.033" (0.84mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PTN1206E4873BST1
Related LinksPTN1206E, PTN1206E4873BST1 Datasheet, Vishay Thin Film Distributor
PTN1206E4873BST1 Details Description
Related parts for PTN1206E4873BST1
RES SMD 44.2K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES 15 OHM 1/2W 10% AXIAL datasheet.pdf
PNEUM TIMER DELAY .1-30S N.O. datasheet.pdf
Crystal 32.0000MHz 30ppm 18pF 50 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
RES 1K OHM 1/8W .25% AXIAL datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 24AWG ORANGE 1000' datasheet.pdf
CONN PNL MNT RCPT 10PIN SLD CUP datasheet.pdf
CAP ALUM 47000UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
68UF 250V 22X25MM 105C 10000H datasheet.pdf