Vishay Thin Film PTN1206E4930BST1
PTN1206E4930BST1 picture photo
Mfg. Part Number
PTN1206E4930BST1
Brief Description
RES SMD 493 OHM 0.1% 0.4W 1206
Datasheet Download
PTN1206E4930BST1.pdf
Availability of PTN1206E4930BST1
QUANTITY
PTN1206E4930BST1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PTN1206E4930BST1
Internal Part NumberEIS-PTN1206E4930BST1
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)493
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.4W
CompositionThin Film
FeaturesAnti-Sulfur, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.033" (0.84mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PTN1206E4930BST1
Related LinksPTN1206E, PTN1206E4930BST1 Datasheet, Vishay Thin Film Distributor
PTN1206E4930BST1 Details Description
Related parts for PTN1206E4930BST1
IC REG BUCK BOOST INV ADJ 8DIP datasheet.pdf
IC DAC 16BIT DSP/SRL 24TSSOP datasheet.pdf
LED CBI 3MM ARRAY 1X4 ALG RED TH datasheet.pdf
ACCESSORY E29 PROXIMITY SENSOR datasheet.pdf
K8333A TOOL KIT datasheet.pdf
CAP FILM 1200PF 10% 100VDC RAD datasheet.pdf
RES SMD 8.25K OHM 1% 0.15W 1505 datasheet.pdf
FIXED IND 5.6UH 495MA 320 MOHM datasheet.pdf
CONN SCREWLOCK DSUB FEML datasheet.pdf
R/A SOLD HDR POWERBALDE datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 2A 45V SOD123FL datasheet.pdf