Vishay Thin Film PTN1206E4991BST1
PTN1206E4991BST1 picture photo
Mfg. Part Number
PTN1206E4991BST1
Brief Description
RES SMD 4.99K OHM 0.1% 0.4W 1206
Datasheet Download
PTN1206E4991BST1.pdf
Availability of PTN1206E4991BST1
QUANTITY
PTN1206E4991BST1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PTN1206E4991BST1
Internal Part NumberEIS-PTN1206E4991BST1
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)4.99k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.4W
CompositionThin Film
FeaturesAnti-Sulfur, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.033" (0.84mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PTN1206E4991BST1
Related LinksPTN1206E, PTN1206E4991BST1 Datasheet, Vishay Thin Film Distributor
PTN1206E4991BST1 Details Description
Related parts for PTN1206E4991BST1
RES SMD 560 OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
EVAL MOD FOR ADS8320 datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS DL UNSHRD SMD datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 10V 20% 1206 datasheet.pdf
LED YELLOW CLEAR 1208 SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 17POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
IC FPGA 684 I/O 957FCBGA datasheet.pdf
RES SMD 5.1K OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
TERM BLOCK MARKER datasheet.pdf
10UF 500V 19.05X41.28 85C AXI datasheet.pdf