Vishay Thin Film PTN1206E4992BST1
PTN1206E4992BST1 picture photo
Mfg. Part Number
PTN1206E4992BST1
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 49.9K OHM 0.1% 0.4W 1206
Datasheet Download
PTN1206E4992BST1.pdf
Availability of PTN1206E4992BST1
QUANTITY
PTN1206E4992BST1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PTN1206E4992BST1
Internal Part NumberEIS-PTN1206E4992BST1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationPTN Material Change 17/Aug/2015
PCN Assembly/OriginPTN12016 Series 16/Jan/2013
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesPTN
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)49.9k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.4W
CompositionThin Film
FeaturesAnti-Sulfur, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PTN1206E4992BST1
Related LinksPTN1206E, PTN1206E4992BST1 Datasheet, Vishay Thin Film Distributor
PTN1206E4992BST1 Details Description
Related parts for PTN1206E4992BST1
BOARD DEMO MR16 FORMFACTOR datasheet.pdf
MODULE USB-TO-FPGA SPARTAN 3A datasheet.pdf
FUSE GLASS 5A 125VAC/VDC 2AG datasheet.pdf
CAP ALUM 1800UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
CONN PNL MNT RCPT 14SKT R/A PCB datasheet.pdf
SLEEVE BRAIDED PE 1 3/4 NAT 250' datasheet.pdf
INSULATOR datasheet.pdf
WIRE FERL UNINSUL datasheet.pdf
TRANS RF BIPO 400W 12A M218 datasheet.pdf