Vishay Thin Film PTN1206E6042BST1
PTN1206E6042BST1 picture photo
Mfg. Part Number
PTN1206E6042BST1
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 60.4K OHM 0.1% 0.4W 1206
Datasheet Download
PTN1206E6042BST1.pdf
Availability of PTN1206E6042BST1
QUANTITY
PTN1206E6042BST1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PTN1206E6042BST1
Internal Part NumberEIS-PTN1206E6042BST1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationPTN Material Change 17/Aug/2015
PCN Assembly/OriginPTN12016 Series 16/Jan/2013
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesPTN
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)60.4k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.4W
CompositionThin Film
FeaturesAnti-Sulfur, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PTN1206E6042BST1
Related LinksPTN1206E, PTN1206E6042BST1 Datasheet, Vishay Thin Film Distributor
PTN1206E6042BST1 Details Description
Related parts for PTN1206E6042BST1
TRIAC 600V 16A D2PAK datasheet.pdf
CARDEDGE 12POS DUAL .125 GREEN datasheet.pdf
RES SMD 60.4 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 50V NP0 2225 datasheet.pdf
GEN PURPOSE UNITIZED BLCK 5A VFN datasheet.pdf
CONN SOCKET PLCC 44POS TIN datasheet.pdf
CONN HDR 50POS 1MM T/H datasheet.pdf
ENCODER MODULE 2048CPR 5MM datasheet.pdf
XCEDE RIGHT 4PVH 6COL datasheet.pdf
LED XLAMP 3500K WHITE 18V SMD datasheet.pdf