Vishay Thin Film PTN1206E6043BST1
PTN1206E6043BST1 picture photo
Mfg. Part Number
PTN1206E6043BST1
Brief Description
RES SMD 604K OHM 0.1% 0.4W 1206
Datasheet Download
PTN1206E6043BST1.pdf
Availability of PTN1206E6043BST1
QUANTITY
PTN1206E6043BST1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PTN1206E6043BST1
Internal Part NumberEIS-PTN1206E6043BST1
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)604k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.4W
CompositionThin Film
FeaturesAnti-Sulfur, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.033" (0.84mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PTN1206E6043BST1
Related LinksPTN1206E, PTN1206E6043BST1 Datasheet, Vishay Thin Film Distributor
PTN1206E6043BST1 Details Description
Related parts for PTN1206E6043BST1
NUT DRIVER HEX SOCKET 6MM 10.87" datasheet.pdf
CONN HEADER 23POS 1MM SMD TIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 28POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CAP CER 150PF 1.5KV NP0 1812 datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 0.25A SOT89-3 datasheet.pdf
070 MLC W-W CAP HSG 12P F/A datasheet.pdf
DIODE ZENER 9.7V 500MW LLDS datasheet.pdf
RES SMD 402 OHM 0.1% 1W 1206 datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CAP CER 220PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf