Vishay Thin Film PTN1206E6260BST1
PTN1206E6260BST1 picture photo
Mfg. Part Number
PTN1206E6260BST1
Brief Description
RES SMD 626 OHM 0.1% 0.4W 1206
Datasheet Download
PTN1206E6260BST1.pdf
Availability of PTN1206E6260BST1
QUANTITY
PTN1206E6260BST1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PTN1206E6260BST1
Internal Part NumberEIS-PTN1206E6260BST1
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)626
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.4W
CompositionThin Film
FeaturesAnti-Sulfur, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.033" (0.84mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PTN1206E6260BST1
Related LinksPTN1206E, PTN1206E6260BST1 Datasheet, Vishay Thin Film Distributor
PTN1206E6260BST1 Details Description
Related parts for PTN1206E6260BST1
IDC CABLE - MKS30K/MC34G/MPD30K datasheet.pdf
CONV DC-DC 3.3/2.5V 48VIN HORZ datasheet.pdf
CAP ALUM 560UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
IC ADC LP 10-BIT 133KHZ 20-SSOP datasheet.pdf
TOOL PUNCHDOWN IMP KRONE BLADE datasheet.pdf
IC SUPERVISOR MPU 4.38V 8-SOIC datasheet.pdf
CONN HEADER 6POS R/A .100 GOLD datasheet.pdf
RES SMD 510 OHM 0.5% 1/20W 0201 datasheet.pdf
DIN RA HEADER F datasheet.pdf
CONN PLUG 48POS STRGHT W/SKTS datasheet.pdf
DIODE MODULE 1.8KV 165A D2 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 11 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf