Vishay Thin Film PTN1206E68R1BST1
PTN1206E68R1BST1 picture photo
Mfg. Part Number
PTN1206E68R1BST1
Brief Description
RES SMD 68.1 OHM 0.1% 0.4W 1206
Datasheet Download
PTN1206E68R1BST1.pdf
Availability of PTN1206E68R1BST1
QUANTITY
PTN1206E68R1BST1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PTN1206E68R1BST1
Internal Part NumberEIS-PTN1206E68R1BST1
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)68.1
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.4W
CompositionThin Film
FeaturesAnti-Sulfur, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.033" (0.84mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PTN1206E68R1BST1
Related LinksPTN1206E, PTN1206E68R1BST1 Datasheet, Vishay Thin Film Distributor
PTN1206E68R1BST1 Details Description
Related parts for PTN1206E68R1BST1
VARISTOR 74V 1.75KA DISC 7MM datasheet.pdf
CONN SPRING CONT 07 POS .177 SMD datasheet.pdf
CABLE TIE STD GRAY 14.5" datasheet.pdf
IC XDCP SGL 64-TAP 10K 16-SOIC datasheet.pdf
CAP CER 330PF 50V X8R 0402 datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS W/SKT JAM NUT datasheet.pdf
SENSOR TRANS OPAQUE OPTOSCHMITT datasheet.pdf
RES 249K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 10K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 66 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
NTC 500 OHMS 5% 1206 datasheet.pdf
CONN HDR 8POS 5MM datasheet.pdf