Vishay Thin Film PTN1206E68R1BST1
PTN1206E68R1BST1 picture photo
Mfg. Part Number
PTN1206E68R1BST1
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 68.1 OHM 0.1% 0.4W 1206
Datasheet Download
PTN1206E68R1BST1.pdf
Availability of PTN1206E68R1BST1
QUANTITY
PTN1206E68R1BST1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PTN1206E68R1BST1
Internal Part NumberEIS-PTN1206E68R1BST1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationPTN Material Change 17/Aug/2015
PCN Assembly/OriginPTN12016 Series 16/Jan/2013
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesPTN
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)68.1
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.4W
CompositionThin Film
FeaturesAnti-Sulfur, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PTN1206E68R1BST1
Related LinksPTN1206E, PTN1206E68R1BST1 Datasheet, Vishay Thin Film Distributor
PTN1206E68R1BST1 Details Description
Related parts for PTN1206E68R1BST1
RES SMD 3.65K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 45V D2PAK datasheet.pdf
SWITCH VOLT-SELECT PNL MNT 6POS datasheet.pdf
CARDEDGE MALE 36POS .100 WW AU datasheet.pdf
TVS DIODE 9VWM 15.4VC P600 datasheet.pdf
IC REG QD BCK/LINEAR SYNC 16TQFN datasheet.pdf
CONN HDR 76POS 2.54MM T/H datasheet.pdf
CAP ALUM 1500UF 20% 25V SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 24POS INLINE SKT RA datasheet.pdf
CAP CER 1.1PF 200V NP0 0402 datasheet.pdf
CRYSTAL 50.000 MHZ 12PF SMT datasheet.pdf